KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1753198
*
nr 175 3198
Gouache
Birger Olsson, Sagomotiv, 58 x 43
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 september 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/9 21:07:23
1
350 kr
13/9 21:00:40
2
350 kr
16/9 15:45:33
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell birger olsson gouache konst sagomotiv täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:30
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:16
-
3213 Fototyp
efter "Jean Cocteau", meny, yttermått inklusive ra..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:07
-
3277 Grafiska blad
4 st, eftertryck. Signerade Dubois, Erotiska motiv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:45
-
3319 Inramad affisch
Ernst Joseph, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:50
-
3060 Plansch
Stockholm, panorama, yttermått inklusive ram: 30x2..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:19
*
Gouache
nr 175 3198
Gouache
Birger Olsson, Sagomotiv, 58 x 43
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 september 2002 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/9 21:07:23 | 1 | 350 kr |
13/9 21:00:40 | 2 | 350 kr |
16/9 15:45:33 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell birger olsson gouache konst sagomotiv täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:30 -
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:16 -
3213 Fototyp
efter "Jean Cocteau", meny, yttermått inklusive ra..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:07
-
3277 Grafiska blad
4 st, eftertryck. Signerade Dubois, Erotiska motiv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:45 -
3319 Inramad affisch
Ernst Joseph, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:50 -
3060 Plansch
Stockholm, panorama, yttermått inklusive ram: 30x2..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:19